JavaScript ile Youtube Üzerinden Playlisti Almak

JavaScript ile Youtube Üzerinden Playlisti Almak

Merhaba. Bu yazıda JavaScript ile Youtube API kullanmayı anlatacağım. Son yazıda C# hakkında yazmıştım.

JavaScript ile Youtube

Başlamadan Önce

Bu yazı çok ileri bir JavaScript bilgisi içermemektedir. Bu bakımdan zorlanacağınızı düşünmüyorum. Ancak yine de temel bilginiz olsa iyi olur. Bu adreste listelemenin nasıl yapılacağına dair bilgi google tarafından yer almakta.

API Oluşturma

Öncelikle API oluşturma işlemi için bu adrese gidelim. Sol kısımda yer alan Kimlik Bilgileri alanına geçiş yapalım. Bu alan üzerinde önceden oluşturulan uygulamamıza ait uygulamalara ulaşabileceğiz. Örnek:

Gördüğümüz ekranda yer alan Kimlik bilgilerini oluştur butonuna tıklayalım. Açılan menüden “API anahtarı” yazılı olan seçeneğe tıkladığımızda bize API anahtarı verilecektir.

JavaScript ile Youtube Üzerinden Verileri Getirme

Basit ilk aşamalar bittiğine göre sıra geldi Youtube’a istek yollamaya. Hem snippetlar hem de içerik detaylarını içermesi açısından “snippet” ve “contentDetails” özellikleriyle birlikte çağırıyoruz ki youtube bunu varsayılan olarak size örneklerinde sunmakta. Örneğin basit bir listenin URL’i XYZ olsun. O zaman yapılacak istek şu şekilde olacaktır:

Evet buraya kadar işlemler basit. Örnek bir istekle gidecek olursak şu adresi baz alalım: https://www.youtube.com/playlist?list=PL6gx4Cwl9DGAKIXv8Yr6nhGJ9Vlcjyymq

Unutmadan söyleyeyim, yapılacak istekler GET metoduyla yapılmalı. Ben şimdilik ES6 ile gelen fetch metodunu kullanarak bu işlemini promise tabanında gerçekleştirdim. Örnek bir kod parçacağını şöyle paylaşayım sizinle.

Örnek Kod

Unutmadan söylemem gerekiyor. Bu istekle dönen sonuçlarda videonun Id’sini, başlığını ve birçok özelliğini alabilirsiniz. Buna örnek olarak ayrıca önizleme görsellerini de gösterebiliriz. Son olarak yukarıdaki kodda yer alan ok yani arrow fonksiyonlarını ES6 ile kullanabiliyorsunuz ve yine fetch metodu da ES6 ile kullanılıyor. Bu yüzden eski tip desteklemeyen tarayıcılarda çalışmayacaktır. Bunun yerine XMLHTTPRequest kullanabilirsiniz.

Yukarıda paylaştığım kodları CodePen üzerinde deneyebilirsiniz. Eğer herhangi bir sorun yaşıyorsanız yorumla bildirebilirsiniz.

Soru ve görüşleriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

C# ile Google Authenticator / Two Factor Authenticator Kullanımı
Up Next:

C# ile SFTP Erişimi ve Dosya Silme

C# ile SFTP Erişimi ve Dosya Silme