C# ile Yandex Search API Kullanımı

C# ile Yandex Search API Kullanımı
C# ile Yandex Search API Kullanımı

Merhaba, bu yazıda sizlere C# ile Yandex Search API Kullanımı hakkında bilgi vereceğim. Bir önceki yazımızda C# ile Google Custom Search API Kullanımı hakkında bilgi verdim. Daha önce farklı API ile ilgili bilgiler vermiştim. Bugün farklı bir API ile ilgili bilgi vereceğim.

C# ile Yandex Search API Kullanımı için Gereksinimler

Geliştirmeye başlamadan önce şu gereksinimleri sağlıyor olmalısınız:

  • Yandex Search API uygulamasının aktif olduğu bir yandex hesabı
  • Username ve API Key
  • Kendi IP adresinize izin verilmiş olması gerekmektedir. https://tech.yandex.com.tr/xml/

Bu gereksinimleri sağlıyorsanız. En azından böyle bir makaleye gelmiş iseniz bu gereksinimler sizde mevcuttur. Ben bu makalede basit anlamda bir arama yaptıracağım. Siz bunu geliştirebilirsiniz. Yavaş yavaş projemize geçebiliriz.

Using bölümüne aşağıdaki kodları ekliyoruz.

Google Search API JSon  ile çalıştığından dolayı Newtonsoft.Json (Kurulumlarını anlatmıştım) kurmamız gerekiyordu. Ancak Yandex Search XML formatta çalıştığı için Visual Studio bu gereksinimi karşılamaktadır.

Ben aranacak kelimeyi kodun içinde verdim. Siz bunu bir Textbox veya farklı yollarla yapabilirsiniz.

Gereksinimlerde de bahsettiğim gibi username ve key gerekmektedir. Ben bunları da kodun içinde kullandım. (Ben burada key olarak çalışan bir key kullanmadım. Sizin kendinize key üretmeniz gerekmektedir.)

Link yapısını  da böyle oluşturuyoruz.

Sabit bir XML oluşturmamız gerekiyor. Burada aranacak kelime ve hangi sayfada aranacak bunları kullandım. Siz farklı parametreler yollayarak da bunu geliştirebilirsiniz.

Daha sonra XML’ i belirtilen link’ e POST ediyoruz.

Dönen XML veriyi Linq sorgusuyla var bir değişkene aktardım.

Daha sonra GetValue adında bir metot oluşturdum. Bunu yapma amacım istenilen verileri rahat bir şekilde almak için böyle bir yola başvurdum. Siz farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Ben bunu tercih ettim.

Daha sonra bir datagridview nesnesine “Link” ve “Title” alanlarını ekledim. Siz XML’ i inceleyip istediğiniz alanları kullanabilirsiniz.

Soru ve görüşleriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Up Next:

C# ile Google Custom Search API Kullanımı

C# ile Google Custom Search API Kullanımı