C# ile ODBC Ayarlarını Yapma

C# ile ODBC Ayarlarını Yapma

C# ile ODBC Ayarlarını Yapma

Merhabalar, bugün sizlere C# ile ODBC ayarlarını yapmadan bahsedeceğim. İlk önce ODBC nedir ne iş yapar onunla ilgili kısa bir bilgi vereceğim.

ODBC Nedir?

Değişik veritabanı yönetim sistemlerine erişmek için Veri Kaynakları Açık Veritabanı Bağlantısı’nı (ODBC) kullanabilirsiniz. Örneğin, SQL veritabanındaki verilere erişen bir programınız varsa, Veri Kaynakları (ODBC) “Örnek” veritabanındaki veriye ulaşmanız için aynı programı kullanmanıza olanak sağlar. Bunun için, sisteminize sürücüler denen yazılım bileşenleri eklemelisiniz. Veri Kaynakları (ODBC) bu sürücüleri eklemenize ve yapılandırmanıza yardımcı olur. Genellikle ben “Crystal Report” ile bir rapor yaptığımda ODBC kullanmaktayım.

ODBC Bizim İşimize Nerede Yarar ?

Ticari amaçlı bir yazılımınızın olduğunu düşünün ve bu yazılımınızda raporlamalar Crsytal Report ile yapılıyor ise ODBC baglantısına gerek duyulmaktadır. Her müşterilerinize sürekli el ile ayarları yapmak yerine programınızın başlangıç bölümüne vereceğim kodları ekleyerek hiç bir ayar yapmadan database bağlantınıza göre ayarları yapmaktadır.

Şimdi program tarafımıza geçelim.

Using namespace’ine aşağıdaki kodları ekliyoruz

Daha sonra ODBC ayarlarını yapacagımız bölüme geçiyoruz.

Bu işlemleri uyguladıktan sonra ODBC ayarlarınız başarılı bir şekilde yapılmış olacaktır.

NOT: Ben database bağlantı ayarlarını elle verdim. Siz isterseniz bunu app.config ayarlarından alabilirsiniz.

Soru ve görüşleriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Comments are closed.