C# ile Güvenlik Duvarı Kural Ekleme

C# ile Güvenlik Duvarı Kural Ekleme

C# ile Güvenlik Duvarına Kural Ekleme

Bugün sizlere C# ile güvenlik duvarında bulunan kurallara kural eklemeyi göstereceğim. İlk önce size biraz güvenlik duvarından bahsedeceğim.

Neden Güvenlik Duvarı Kullanırız?

Güvelik duvarı izinsiz kullanıcıların veya kullandığımız programların bilgisayarımıza erişimini engellemeye yardımcı olur. Belirli ayarları yaparak programları geçmesine veya geçmemesine güvenli bir şekilde izin verebiliriz.

Örneğin ticari amaçlı bir yazılım yaptınız ve bu yazılım MSSQL veritabanına sahip olsun. Bu veritabanı “1433” portunu kullanacağı için müşterilerinize kurulum yaparken sürekli güvenlik duvarı kurallara girmek yerine programınıza bu ayarı koyarak bir iş yükünden kurtulmuş olursunuz. Şimdi size bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Projemize “FirewallAPI.dll” eklememiz gerekiyor. Bunu eklemek için “Solution Explorer -> References -> Add Reference -> Browse ” browse butonuna tıklayıp açılan ekrandan   “C:\Windows\System32” yoluna gidip “FirewallAPI.dll”  seçiyoruz ve projemize ekliyoruz.

Not : Bu komutları çalıştırmak için programınızı yönetici olarak çalıştırmalısınız yada projenize yönetici olarak çalışma özelliğini eklemeniz gerekmektedir.  O konulara da ileri zamanlarda değineceğiz.

Soru ve görüşleriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

  1. peki özellikle c# da yaptığımız programı her çalıştırdığımızda güvenlik duvarı bilinmeyen yayıncı die soru sorup her seferinde evete basmamız gerekiyor bu dll ile uygulama exemizin adını belirterek bu uyarıyı vermemesini sağlayabilirmiyiz?nasıl bir tanımlama yapmalıyız? Teşekkürler.

  2. Merhaba;
    Malumunuz güvenlik duvarı download edilen her şeyi tarıyor. Ve bir kaç saniyelik gecikmeye neden oluyor. Benseri download yapan bir browser yazdım. Ancak indirdiği 43 -60 kb arası pdf dosyaları güvenlik duvarı nedeniyle 6-8 saniyede kayıt ediliyor. Ben burda tcp değilde downloadları kontrol etmesin deme şansım var mı? Programım yönetici olarak çalışmak zorunda.

Comments are closed.

SQL ile Pivot Table Kullanımı
Up Next:

Outer Apply ve For XML Path Kullanımı

Outer Apply ve For XML Path Kullanımı