C# ile Google URL Shortener Kullanımı

C# ile Google URL Shortener Kullanımı

Merhaba, bu yazıda sizlere C# ile Google URL Shortener Kullanımı hakkında bilgi vereceğim.

C# ile Google URL Shortener Kullanımı

Uzun internet adreslerini kısaltma mümkündür. Birçok kısaltma servisi bulunmaktadır. Biz bugün Google URL Shortener inceleyeceğiz.  Yaptığımız örnek uygulama linkini de anlatımımın sonuna ekleyeceğim.

Google URL Shortener Nerede İşimize Yarar ?

Ticari bir iş yaptığınız düşünelim. Örneğin; bir ürün satıyorsunuz ve bununla ilgili bir anket yapmak istiyorsunuz. Bunu da sms yoluyla müşterilerinize göndermek istiyorsunuz. Sms’ de karakter uzunluk sıkıntısı olacağı için sizin uzun linkiniz sms’de fazla yer kaplayacağı gibi sms ücretinizi de arttıracaktır. Daha önemlisi mesaj üzerinde güzel durmayacaktır. Bu gibi durumlarda URL kısaltma işlemini kullanabiliriz. Benim verdiğim sadece bir örnek daha farklı yerlerde de kullanılabilir.

Google Kütüphanelerinin Projemize Eklenmesi

Google URL Shortener kullanmak için projemize Google kütüphanelerini eklememiz gerekmektedir. Bunun için oluşturdunuz projeye sağ tık > Manage NuGet Packages seçeneğine tıklıyoruz > daha sonra Google APIs Client Library, Google.Apis.UrlShortener.v1 Client Library ve Newtonsoft.Json  kütüphanelerini kuruyoruz.

Manage NuGet Packages

Proje Kodlarının Eklenmesi

Yavaş yavaş proje bölümümüze geçelim.

Using Namespace’sine aşağıdaki kodu ekliyoruz.

Ben GoogleKisalt diye string sonuç döndüren bir method oluşturdum. ApiKey kısmı aynı kalabilir. Oluşturulan key çalışmaktadır. ApplicationName kısmında ise URL Shortener kullanacağımızı belirttik.

Ben projede 2 tane textbox ve bir tane button kullandığım için birinde linki verdim diğerine ise kısaltılmış halini aktardım. Bu işlemleri button click olayına ekledim.

Projenin ekran görüntüsü

GoogleURLShortener

 

Projenin kaynak dosyalarını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

WeTransfer Linki

Dosya.tc Linki

 

Soru ve görüşleriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.