C# ile Google Calendar API Etkinlik Listeleme

C# ile Google Calendar API Etkinlik Listeleme
C# ile Google Calendar API Etkinlik Listeleme

Merhaba, bu yazıda sizlere C# ile Google Calendar API Etkinlik Listeleme hakkında bilgi vereceğim. Bir önceki yazımızda C# ile Merkez Bankası Döviz Kurlarını Çekme hakkında bilgi verdim. Daha önce Google Calendar API ile Etkinlik oluşturma hakkında bilgi vermiştim.

Google Calendar API için Gereksinimler

Geliştirmeye başlamadan önce şu gereksinimleri sağlıyor olmalısınız:

  • Visual Studio 2013 ve sonrası.
  • İnternet ve tarayıcı.
  • Google Takvim uygulamasının aktif olduğu bir google hesabı.

Bu gereksinimleri muhtemelen sağlıyorsunuz. En azından böyle bir makaleye gelmiş iseniz bu gereksinimlerde üçü de sizde var demektir. Ardından şu adrese gidelim. Karşınıza gelen ilk ekranda “Enable The Google Calendar API” buttonuna tıklayalım. Tekrar bir ekran açılacak orada “Download Client Configuration” buttonuna tıklayalım.  “credentials.json” adında bir dosya indirilecektir. Bu dosyayı ben debug klasörüne atıyorum. Siz başka yol göstererek de yapabilirsiniz.

Artık her şeye sahibiz. Nuget package console’a giderek şunu yazalım:

Kütüphaneleri Projede Kullanma

Projemizin public class’ ının hemen altına static  dizi ve değişkenlerimiz tanımlıyoruz. Bunları token ve service kısmında kullanacağız.

Google ile birlikte gelen kütüphanede yer alan UserCredential sınıfını kullanarak kullanıcı authorization işlemlerini yapmalıyız.

Artık uygulama scope olarak user tarafında var olacak ve takvim servisiyle entegre olarak çalışacak duruma gelmiş halde. Bu işlemin ardından servis oluşturalım. Bu servis parametre olarak uygulama adını ve credential ile authorize edilen class instance’ını alıyor.

Service ile etkinlik listesinin kriterlerini belirliyoruz. Ben “TimeMin” olarak bugünün tarihini verdim. “TimeMax” kriteri de bulunmaktadır. Bunları deniyebilirsiniz.

Etkinlik listesini ben messagebox olarak ekrana yazdırdım. Siz farklı işlemler yapabilirsiniz.  Ben etkinlik başlığını ve zamanını listeledim. EventItem üzerinden farklı özellikler bulunmaktadır. Bunları kullanabilirsiniz. Program çalıştığında bir kerelik Gmail hesabınızdan izin vermeniz gerekmektedir.

Soru ve görüşleriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

C# ile Merkez Bankası Döviz Kurlarını Çekme
Up Next:

C# ile Merkez Bankası Döviz Kurlarını Çekme

C# ile Merkez Bankası Döviz Kurlarını Çekme