C# ile Google Authenticator / Two Factor Authenticator Kullanımı

C# ile Google Authenticator / Two Factor Authenticator Kullanımı

Merhaba, bu yazıda sizlere C# ile Google Authenticator / Two Factor Authenticator Kullanımı hakkında bilgi vereceğim.

C# ile Google Authenticator / Two Factor Authenticator Kullanımı

Yaptığınız uygulamalarda bazen güvenlik önlemlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için Google Authenticator / Two Factor Authenticator’ı kullanabilirsiniz. En bilindik güvenlik yöntemi SMS ile doğrulamadır. Banka uygulamalarında bunu sıkça görebilirsiniz. Telefonunuza gönderilen süreli kod ile giriş sağlayabiliyorsunuz. Sms’e alternatif olarak Google tarafından geliştirilen uygulamayı kullanarak 2 aşamalı doğrulama yapabilirsiniz. Şuan en çok sanal para işlemlerinde kullanılmaktadır.  Ufak bir uygulama yapacağız ve yaptığımız örnek uygulama linkini de anlatımımın sonuna ekleyeceğim.

Google Authenticator / Two Factor Authenticator Nerede İşimize Yarar ?

Ticari bir yazılım yaptığınızı düşünelim. Müşterilerin giriş bilgileri başka kişilerin ellerine geçebilir. Bunu ortadan kaldırmak için bu 2 aşamalı doğrulama sistemini programınızın giriş kısmına koyabilirsiniz. Daha farklı uygulamalarda farklı alanlarda da kullanabilirsiniz. Web uygulamalarında güvenlik için veya başka durumlar için kullanabilirsiniz.

Proje Kodlarının Eklenmesi

Yavaş yavaş proje bölümümüze geçelim. NuGet ile Google Authenticator – Brandon Potter’ de yapabilirsiniz. Ancak ben bugün Class yardımıyla yapmak istiyorum.

SetupCode adında Public bir class oluşturuyorum. Class oluşturmak için Solution Explorer – Sağ Tık – Add – Class adımlarını izleyerek oluşturabilirsiniz.

Daha sonra TwoFactorAuthenticator adında Public bir class oluşturuyorum. Bu adımları tek tek anlatmayacağım. Kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

Form tarafında 3 adet Button, 3 Label, 1 Picturebox, 5 Textbox kullandım. Zaten kodları okumaya başlayınca anlayacaksınız.

Formumuzun load kısmında hesabımızın başlığını oluşturuyoruz. Mobil uygulamada gözükecek başlıktır. Daha sonra Google tarafından verilen key’i yazıyoruz. Bu paylaştığım key çalışmaktadır. Key’i kullanabilirsiniz.

Setup kısmı mobil uygulamamıza karekod olarak okutacağımız bölümdür. Mobil uygulamamıza okuttuktan sonra artık bu hesap üzerinden devam etmektedir.

Belli bir sürede değişine kodun test edilmesi için ben bir mesaj döndürdüm.

Sıradaki gelecek kodları listeyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki kodu projenize ekleyebilirsiniz.

C# ile Google Authenticator / Two Factor Authenticator Kullanımı

Projenin kaynak dosyalarını aşağıdan indirebilirsiniz.

WeTransfer

Dosya.tc

Soru ve görüşleriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

C# ile Google URL Shortener Kullanımı
Up Next:

C# ile Google URL Shortener Kullanımı

C# ile Google URL Shortener Kullanımı