C# ile Devexpress Chart Control Kullanımı

C# ile Devexpress Chart Control Kullanımı

Merhaba, bu yazıda sizlere C# ile Devexpress Chart Control Kullanımı hakkında bilgi vereceğim.

C# ile Devexpress Chart Control Kullanımı
C# ile Devexpress Chart Control Kullanımı

Özellikle ticari yazılımlarla sıkça karşılaştığımız Chart Control companentinin Devexpress ile nasıl kullanılacağını anlatacağım. Bu Chart Control’u kullanmak için Devexpress sisteminizde yüklü olmalıdır. Ben bunu anlatırken yüklü varsayarak bahsedeceğim.

Chart Control İşimize Nerede Yarar ?

Daha çok ticari yazılımlarda raporlama bölümünde sıkça kullanılmaktadır. Ben size ufak bir örnek ile anlatacağım ama siz bunu daha da geliştirebilirsiniz.

Şimdi yavaş yavaş projemizin nasıl yapılacağına geçmek istiyorum. İlk önce gerekli DLL’leri sistemimize eklememiz gerekiyor.

Not : Bunları elle eklemek istemiyorsanız, Toolbax bölümünden chart control’u formunuza eklerseniz otomatik olarak Reference bölümüne eklenecektir.

Daha sonra Using Namespace’sine aşağıdaki kodu ekliyoruz.

Aşağıdaki kodda dinamik olarak chart control nesnesi oluşturuyoruz.

Daha sonra Series oluşturuyoruz. Bu grafikteki değerlerimizin tutulacağı bir nesnedir. Ben iki yılın aylarını karşılaştırma yapacağım için iki tane Series oluşturdum. Otomatik olarak bu yıl ve önceki yıl yaptım. Series’ın birinci değeri adı, ikince değeri ise tipi ben burada Bar olarak kullanmayı tercih ettim. Siz farklı tipleri seçebilirsiniz.

Series’e değerleri eklemeye geldi sıra ben random bir değer oluşturdum her defasında ancak siz Database’den de verileri çekebilirsiniz. Series’in birinci değeri adı, ikinci değeri ise sayı olarak girilmesi gerekiyor.

Bundan sonra yapacağımız işlem Seriesleri chartımza eklemek olacak.

Ben burada chart formu tamamen kaplaması için bu işlemi yaptım ancak siz istemezseniz yapmayabilirsiniz.

Burada Serieslerin tiplerini ayarlıyoruz. Ben bu tipleri seçerek devam ettim farklı tipleri deneyerek kendinize göre güzel olanı seçebilirsiniz.

Chart’a başlık eklemek için ChartTitle nesnesi üretiyoruz.

Chartın başlığını belirliyoruz. Daha sonra WordWrap özelliği ile sözcüğü kaydırma özelliğini ‘True’ yapıyoruz. Daha sonra Chart’a title olarak ekliyoruz.

Chart Control ile işlemimiz bitti ben dinamik oluşturduğum için chartı forma eklemem gerekliyor. Sizde dinamik oluşturma yapıyorsanız. Onun içinde aşağıdaki kodu projenize eklemeniz gerekiyor

Bunu bir GroupBox,FlowLayoutPanel vs. gibi nesnelere de ekleyebilirsiniz.

C# ile Devexpress Chart Control Kullanımı

Soru ve görüşleriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

  1. Hocam öncelikle anlatımınız için teşekkür ederim. Benim sorunum şu. iTextSharp ile pdf dosyası hazırlıyorum. Grafiği pdf e göndermem gerekiyor. Araştırdığım tüm örneklerde image olarak strim ediyorlar. Ancak image da resim kalitesi düşüyor. Çizim olarak atmam için ne yapabilirim.

Comments are closed.

jQuery DataTable Satır Silme İşlemi
Up Next:

JavaScript ile Width ve Height Değerlerini Almak

JavaScript ile Width ve Height Değerlerini Almak