C# ile Devexpress Chart Control Bar Chart ile Line Chart Kullanımı

C# ile Devexpress Chart Control Bar Chart ile Line Chart Kullanımı

Merhaba, bu yazıda sizlere C# ile Devexpress Chart Control Bar Chart ile Line Chart Kullanımı hakkında bilgi vereceğim.

Geçmiş yazılarımda Side-by-Side ve sadece Bar Chart hakkında bilgi vermiştim. Bugün Bar Chart ve Line Chart’ın aynı grafik üzerinde kullanılması hakkında bilgi vereceğim.

İşimize Nerede Yarar ?

Bu özellikleri ayrı ayrıda kullanabilirsiniz. Ancak ben değişik bir olay yaparak bunları bir arada kullanarak bir grafik çıkaracağım. Bu bizim işimize nerede yarar örneğin yıllık bir satış grafiğiniz olsun Bar Chart ile aylara göre satışları gösterirsiniz. Line Chart ile geçmiş yılların ortalamasını gösterebilirsiniz.

Şimdi yavaş yavaş projemizin nasıl yapılacağına geçmek istiyorum. İlk önce gerekli DLL’leri sistemimize eklememiz gerekiyor.

Not : Bunları elle eklemek istemiyorsanız, Toolbax bölümünden chart control’u formunuza eklerseniz otomatik olarak Reference bölümüne eklenecektir.

Daha sonra Using Namespace’sine aşağıdaki kodu ekliyoruz.

Aşağıdaki kodda dinamik olarak chart control nesnesi oluşturuyoruz.

Daha sonra Series oluşturuyoruz. Bu grafikteki değerlerimizin tutulacağı bir nesnedir. Ben iki yılın aylarını karşılaştırma yapacağım için iki tane Series oluşturdum. Otomatik olarak bu yıl ve önceki yıl yaptım. Series’ın birinci değeri adı, ikince değeri ise tipi ben burada Bar ve Line olarak seçiyoruz.

Series’e değerleri eklemeye geldi sıra ben random bir değer oluşturdum her defasında ancak siz Database’den de verileri çekebilirsiniz. Series’in birinci değeri adı, ikinci değeri ise sayı olarak girilmesi gerekiyor.

Bundan sonra yapacağımız işlem Seriesleri chartımza eklemek olacak.

Ben burada chart formu tamamen kaplaması için bu işlemi yaptım ancak siz istemezseniz yapmayabilirsiniz.

Burada Serieslerin tiplerini ayarlıyoruz. Ben bu tipleri seçerek devam ettim farklı tipleri deneyerek kendinize göre güzel olanı seçebilirsiniz.

Burada Line Chartımızın rengini ve marker’ı görünür belirliyoruz.

Chart’a başlık eklemek için ChartTitle nesnesi üretiyoruz.

Chartın başlığını belirliyoruz. Daha sonra WordWrap özelliği ile sözcüğü kaydırma özelliğini ‘True’ yapıyoruz. Daha sonra Chart’a title olarak ekliyoruz.

Chart Control ile işlemimiz bitti ben dinamik oluşturduğum için chartı forma eklemem gerekliyor. Sizde dinamik oluşturma yapıyorsanız. Onun içinde aşağıdaki kodu projenize eklemeniz gerekiyor

Bunu bir GroupBox,FlowLayoutPanel vs. gibi nesnelere de ekleyebilirsiniz.

Soru ve görüşleriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

C# ile Devexpress Side-by-Side Stacked Bar Chart Control Kullanımı
Up Next:

C# ile Devexpress Side-by-Side Stacked Bar Chart Control Kullanımı

C# ile Devexpress Side-by-Side Stacked Bar Chart Control Kullanımı