C# ile Çalışmayı Durdurdu Hatasını Çözümü

C# ile Çalışmayı Durdurdu Hatasını Çözümü

Merhaba, bu yazıda size C# ile Çalışmayı Durdurdu Hatasının Çözümü hakkında bilgi vereceğim. Bir önceki yazı başka programlara parametre yollamayla alakalıydı.

C# ile CSV Dosyalarını Okumak

Çalışmayı Durdu Hatasını Nasıl Anlarız ?

Bu hata ilk bakışta anlam veremediğimiz bir hata programı kodluyorsunuz, tamamlıyorsunuz setup haline getirdikten sonra müşteride veya başka bir makinede bir component vs. bir şeylerin eksikliğinden sisteminiz çalışmadan direk bu hatayı vermektedir. Ben size bu hatanın direk çözümünü değil ama kurmak istediğiniz makinede neyin eksik olduğu veya hatanın sebebinin bir mesaj ile gösteren kodları paylaşacağım.

Kodlarımızı “Program.cs” bölümüne yazıyoruz.

Kütüphanelerimiz Dahil Ediliyor

Aslında burada gelen kütüphaneler dahili kütüphaneler yani siz ekstra olarak herhangi bir şey belirtmek zorunda değilsiniz.

Entry Pointe Müdahale

Mevcut exede bir hata oluşması durumunda ortaya çıkacak hatanın programı kırmaması gerekiyor. Bunun için de herhangi bir şekilde yakalanmamış olan exceptionları burada yakalıyoruz. Bu yazılımı kullanacak kişiler açısından önem teşkil etmekte.

Bu exception handling işlemi compile timeda değil de runtimeda oluşuyor bizim için. Bu önemli çünkü çok büyük projelerde çalışma zamanında oluşan davranışlar yavaşlığa neden olabilecek sıkıntıları da ortaya çıkarabiliyor.

Son olarak da uygulamanın çalıştığı esnada uygulamada tarafında çıkabilecek exceptionları kontrol etmemiz gerekiyor. Bu işlem için ThreadException delegateinden bir event türetiyoruz. Dilerseniz bu işlemin içerisinde yer alan kod blockları ile hatayı ekrana basabiilirsiniz ya da direkt uygulamayı kapatabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir şey.

Bu nerede işimize yarayacak sorusu çok fazla sorulur cinsten. Örneğin uygulamanız bir şekilde beklenmedik kapanmalar yaşıyor bu özellikle programı kullanan son kullanıcı tarafında büyük sıkıntı. Web serverlerdan ya da diğer bazı yazılımlardan bildiğiniz gibi programlar kırıldıkları anda çirkin hata mesajlarını vermez de bunlar yerine daha çok özelleştirilmiş hata mesajlarını ortaya çıkarırlar. Örneğin Facebook, YouTube, Google gibi şirketlerin “Hay Aksi!” tarzı mesajı ya da herkesçe bilinen Windows’un yeni nesil mavi ekranı.

Bu yazıda C# ile Çalışmayı Durdurdu Hatasının Çözümü hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım yararlı olmuştur.

Soru ve görüşleriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

C# ile Google Authenticator / Two Factor Authenticator Kullanımı
Up Next:

C# ile Başka Programlara Parametre Göndermek

C# ile Başka Programlara Parametre Göndermek